Suursaar

Suursaar (Kotkasaar või Kõrgesaar) on saar Soome lahes, 180 km Peterburist idas ja 120 km Viiburist edelas. Kaugus Eestist on 55 km ja Soomest 40 km.

Saare pindala on 21 km². Saar on kaljune ja lõuna suunas kõrgenev (erinevail andmeil 158 kuni 176 meetrini). Saare pikkus on 11 km, laius aga 1,5–3 km. Kuulub Venemaale. Jääb halduslikult Leningradi oblasti Kingissepa rajooni.


1788 toimus saare juures Suursaare merelahing Rootsi ja Venemaa laevastike vahel. Tartu rahu tulemusena läks Suursaar Soomele, pärast Talvesõda NSV Liidule

Praegu asub saarel laevade jälgimise radarijaam. Mitme allika kohaselt asub saarel ka elektoonilise luure keskus. Oktoobris 2007 teatas Venemaa kavatsusest rajada Suursaarele võimas radarijaam ja lennujuhtimiskeskus, et vähendada Eesti ja Soome õhuruumi rikkumisi Venemaa lennukite poolt.

1900. aastal toimus saare lähedal maailma esimene praktilist kasu toonud raadioseanss Aleksandr Popovi leiutatud raadioga. Soomuslaev “General-admiral Apraksin” sõitis saare lõunakalda lähedal kividele, kutsus 45 km kaugusel asuvast Kuutsalo sadamast abi ja juhendas päästeoperatsiooni. Selle sündmuse tähistamiseks on saarel obelisk.

Saarel on jäänused soomlaste asulast ja nende kalmistust. Kalmistule on maetud ka saare juures 1856 hukkunud laevaga “America” koos hukkunud. Saarele on maetud ka Venemaa admiral Ivan Svjatov, kes oli tõotanud, et laseb end Suursaarele matta.

null
null
null
Saarel on kaks majakat: 1904 valminud Lõunamajakas ja Põhjamajakas.
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null

JAGA POSTITUST SÕPRADEGA!