Kogu tõde peerust

fart

Kust peer tuleb?

Gaas meie sisikonnas pärineb mitmetest allikatest: õhk, mida sisse hingame; gaas, mida eritab meie veri, gaas mis tekib maos keemiliste reaktsioonide tulemusega ning meie soolestikus elutsevate bakterite poolt tekitav gaas.

Millest peerugaas koosneb?

Peerugaasi koostis on vägagi mitmekesine ning kõikuv. Enamik õhust, mida sisse hingame (peamiselt hapnik sellest), imeb meie keha kopsude abil endasse, enne kui õhk jõuab sisikonda. Selleks ajaks, kui õhk jõuab jämesoolde, on sellest järel peamiselt lämmastik. Maohappe, soolevedelike ning lämmastiku omavahelise reageerimise tulemusena võib tekkida süsihappegaas. Seda eritavad ka bakterid peale vesiniku ning metaani.
Meie tagumikest väljuvate gaaside suhteline osamaht sõltub aga mitmetest teguritest: meie toitumisharjumistest, allaneelatud õhu hulgast, meie kehas elutsevatest bakteritest ning sellest kui kaua me peeru enda sees kinni hoiame.
Mida kauem hoiame peeru kinni, seda enam tõuseb selles inertse lämmastiku sisaldus, kuna teised gaasid imenduvad vähehaaval sooleseinte kaudu vereringesse.

Mis peeru haisema paneb?

Peeru haisu tekitab peamiselt sulfaatide olemasolu kõhugaasis. Mida väävlirikkam on sinu söögisedel, seda enam sulfaate tekib bakterite elutegevuse tagajärjel ning seda räigemalt su aerositt haiseb.
Haisutekitavamatest toiduainetest tuleb ära märkida lillkapsas, munad ja liha, samal ajal kui paljutõotavad oad toodavad vaid jõhkralt palju peeru, mis vastupidiselt levinud arvamusele kuigi oluliselt ei lehkagi.

Miks peeretamine koledat häält teeb?

Peeruhelid tekivad urruaugu vibreerimisest. Heli kõla sõltub aga väljutatava gaasi voolamiskiirusest ning urrulihaste lõtvusest-jäikusest, võib öelda ka treenitusest.

Kui palju gaasi eritab inimene peeretamise teel keskmiselt päevas?

Keskmiselt toodab inimene päevas umbes pool liitrit peeru, mis eraldub organismist keskeltläbi 14 peeretuse läbi.
Ilmselt on üsna keeruline mõõta peeretatud peeru ruumala, seega soovitame hoopis järgnevat katset: Hakake peerupäevikut pidama. Märkige igapäevaselt üles, mida te sööte ning lugege oma peerud kokku. Võite samuti teha märkmeid nende haisu kohta. Eks näis, kas leiate seose manustatud toiduainete ning peerude sagduse ja haisu vahel.

Kui kaua võtab peerul aega kellegi ninasse jõudmiseks?

Peeru kiirus õhus sõltub atmosfäärilistest tingimustest nagu õhuniiskus, tuule kiirus, aga ka peerusaatejaama ning peeru vastvõtja vahelisest kaugusest. Peerul on veel ka omadus peale anuse hülgamist õhus hajuda ning õhuga kokkupuutel lahjeneda. Lühidalt kokku võttes, kui peeru mõne sekundi jooksul nina abil ei märgata, siis hajub see ning kaob igaveseks atmosfääri.
Erandid peeru levimise suhtes kehtivad kitsastel asjaoludel nagu näiteks peeretamine liftis või autos. Sel juhul jääb eritatavebameeldiv lehk õhku seisma vägagi pikaks ajaks kuni see lõpuks kondenseerub tahketel pindadel.

On see tõsi, et mõni inimene ei peereta kunagi?

Igati jama jutt. Inimene peeretab isegi peale surma veidikene.

Allikas: ajakiri PILLE, 3.2004

JAGA POSTITUST SÕPRADEGA!