Öösel minnakse üle suveajale!

Ärge unustage kella keerata!
Loe lähemalt miks tuleb kella keerata
null

Kevadel – Üleminek suveajale
null
Sügisel – Üleminek talveajale e. vööndiajale
null
Suveaeg on vööndiajast ühe tunni võrra hilisemaks nihutatud kellaaeg. Suveajale minnakse Euroopas märtsi viimasel pühapäeval kell 2:00 ja tagasi vööndiajale minnakse oktoobri viimasel pühapäeval kell 3:00. Siis keeratakse ajanäitajad tund aega tagasi. Mitteametlikult nimetatakse vööndiaega ka talveajaks.

Suveaja kasutamist põhjendatakse loodusliku valguse ratsionaalsemast kasutamisest saadava elektrienergia kokkuhoiuga. Ekvatoriaalvöötmes suveaeg majanduslikku efekti ei anna ning seda seal ei kasutata.

Esimest korda kehtestati suveaeg Saksamaal 30. aprillil 1916. Eestis mindi esimest korda suveajale Saksa okupatsiooni ajal 15. aprillil 1918 (hiljem üle hulga aja 1. aprillil 1981). Tänapäeval kasutavad suveaega põhjapoolkeral Kanada, Ameerika Ühendriigid, Venemaa ja Euroopa riigid ning lõunapoolkeral Austraalia, Uus-Meremaa, Paraguai, Tšiili ja Brasiilia.

Eesti läheb märtsi viimasel pühapäeval kell 03.00 (01.00 GMT) üle suveajale ning kellaosutid tuleb nihutada ühe tunni võrra edasi. Suveajale lähevad üle kõik Euroopa Liidu liikmesriigid, kuna siseturu ühtse toimimise huvides kehtib kogu Euroopa Liidus ühine kuupäev ja kellaaeg suveaja alguse kohta, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Suveaeg lõpeb oktoobrikuu viimasel pühapäeval kell 04.00 öösel (01.00 GMT) ning siis tuleb kellaosutid nihutada ühe tunni võrra tagasi. (allikas: www.tarbijakaitse.ee)

Ameerika Ühendriikides ja Kanadas on osariike ja piirkondi, mis ei kasuta suveaega või kus elavad inimesed ignoreerivad kaks kord aastas toimuvat kellaaja muutmist.

Venemaal on suveaeg vööndiajast kaks tundi ees, sest Venemaa territooriumil kehtib dekreediaeg, mis lisab aastaringselt vööndiajale ühe tunni.

JAGA POSTITUST SÕPRADEGA!