Meeste mured tagareast esiplaanile

Kiir ja Toots
Natukene lugemist.

Naiste emantsipatsioon ja meestega võrdsed õigused on juba ammu iseenesestmõistetavad, samas on ootused meestele vastandlikud. Kuuleme alatihti, et tõeline mees peab pere ära toitma, olema samal ajal ka osav käsitöömeister ja vastupidav triatleet. Teisalt kostab aga üha enam hääli, mis nõuavad, et mees oleks ka hooliv koduhoidja, kõrgelt haritud tippspetsialist ja tähelepanelik sõber.


Enamikule meestest läheb teiste arvamus vägagi korda – mehed soovivad vastata nii naiste, sookaaslaste kui ka ühiskonna ootustele, leida mõistmist ja tunnustust. Kui tahame näha endi kõrval ja seas mehi, kes neile kõrgetele ootustele vastavad, peame seadma meeste hindamiseks mitmekesisemad mõõdupuud.

Kui avalikkuse silmis on tõeline mees vaid paksu rahakoti ja kuldsete kätega trennisõltlane, ei maksa oodata, et ta pühendaks samaväärselt aega ka kooliskäimisele, perekonnale ja oma lastele.

Viimasel ajal on ajakirjandusse jõudnud ka juhtumid, kus mitmel töökohal rabavad mehed satuvad ülekoormuse tõttu haiglasse. Vahel lõpevad sellised lood noorte meeste pöördumatute tervisekahjustustega ja edasise töövõimetusega. Need kurvad näited ilmestavad demograafilist statistikat, mille järgi Eesti meeste keskmine eluiga on ligi kümme aastat lühem kui naiste oma. See tingib omakorda olukorra, kus suur hulk naisi veedab oma vanaduspõlve üksinduses.

Juba vanarahvas ütles, et mida külvad, seda lõikad. Kuigi meeste tervis on naiste omast märksa kehvem ja keskmine eluiga lühem, ei kutsu haigekassa mehi eesnäärmeuuringutele. Naiste rinnavähi sõeluuringut rahastab haigekassa aga juba aastaid.

Meil on tuhandeid poisse, kel puudub meesõpetaja ja sageli ka isa eeskuju ning kes langevad põhikoolist välja palju sagedamini kui tüdrukud. Ligi 95 protsenti vangidest on mehed ning õnnetussurmades hukkub mehi mitu korda rohkem kui naisi.

Eestis elab 100 000 naist enam kui meest. Pole siis imestada, et viimase seitsme aasta jooksul riigist lahkunute seas on tervelt 70 protsenti naised, kes pole tihti leidnud enda kõrvale väärilist meest.

Leiget suhtumist meeste probleemidesse väljendab ka nukker tõsiasi, et riigikogus on asutatud naisteühendus ning kosmoseuuringute ja kasakate toetusrühmad, kuid ei ühtegi meeste teemadele keskenduvat ühendust. Jõuliselt tegutsev jahimeeste ühendus ei aja ju puhtalt meeste asja. Samuti on kõik parlamendis esindatud erakonnad loonud oma nais- ja noorteühendused.

Leian, et aeg on sealmaal, kus tuleb otsustavalt muuta meestele seatud rolliootusi ja sõnastada ümber edu hindamise mõõdikud.

Ei saa eeldada, et kõik mehed suudavad täita kaht vastuolulist rolli: olla omal alal edukad professionaalid, kes annavad majandusliku kindluse (maksavad õhtusöökide, üüri ja reiside eest), ning samal ajal esindada ka pehmemaid väärtusi (veedavad palju aega perega ning on oma lastele head isad sagedamini kui vahel pühapäeviti loomaaias). Osa mehi kipub sellise koorma all murduma.

Selleks et tasakaalustada võrdõiguslikkuse käsitlust avalikkuses ja panna alus kompleksivabale diskussioonile Eesti mehe rolli üle moodsas ühiskonnas, asutas paarkümmend sotsiaaldemokraati jaanipäeva eel erakonna meesühenduse.

Meie eesmärk on tõstatada poliitilises debatis senisest aktiivsemalt probleeme, mis puudutavad meeste tervist, haridust, tööd ja peremuresid.

Jah, me räägime meestest, kuid me ei ole naiste vastu. Me tahame, et Eesti naise kõrval oleks terve ja tark mees ning hea isa, kes saab tulevikus pensionipõlve nautida koos oma perega.

Allikas: Postimees – Lauri Läänemets

JAGA POSTITUST SÕPRADEGA!